Bubaš je rekla i da u ovim okolnostima ne vidi svrhu serološkim testovima u većini slučajeva
Prim. dr. sc. Marija Bubaš, pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, jutros je u HTV-ovoj emisiji Dobro jutro, Hrvatska rekla da osoba cijepljena protiv COVID-a ima 20 puta manju šansu nekoga zaraziti, te da virus ne može dugo obitavati na sluznici cijepljene osobe.
Osvrnula se i na tvrdnje protivnika COVID-potvrda da su one suvišne i opasne jer cijepljeni ionako šire zarazu.
– Ja bih zapravo radije pitala šire li cijepljeni zarazu ili bivaju zaraženi, a poznato je da cijepljena osoba 20 puta ima manju šansu nekoga zaraziti. Ipak to baš nije tako. Trebalo bi ipak više, kad se tako nešto hoće ustvrditi, pronaći onda i utemeljene dokaze da je to zaista tako. Činjenica je da je daleko manji rizik da osoba koja je cijepljena, koja u nekom trenutku može imati virus na sluznici nazofarinksa, zarazi drugu osobu koja nije cijepljena, daleko je manji rizik nego kada se susretnu dvije osobe koje nisu cijepljene, a jedna je zaražena a druga nije, rekla je Bubaš.
Dodala je da virus ne može dugo obitavati na sluznici osobe koja je cijepljena, te poručila da treba biti oprezan, savjestan, nositi masku, i da tada neće zaraziti nikoga.
Bubaš je rekla i da u ovim okolnostima ne vidi svrhu serološkim testovima u većini slučajeva.
– Temeljem njih, najprije, ljudi se nadaju da će možda moći dobiti COVID-potvrdu – neće. I to, čini mi se, kako stvari idu na razini Europe, neće još dugo vremena biti moguće. Isto tako ne govori ništa niti o budućnosti, jer i takav čovjek koji sad izađe iz laboratorija s nalazom antitijela može biti zaražen. Prema tome, trenutno bih rekla ovako presječno, i kratki odgovor, da trenutno ne vidim smisla, rekla je Bubaš.