Gradić Utkiagvik na Aljasci u narednih 64 dana neće videti izlazak sunca, koliko će u tom mestu trajati polarna noć.
Koliko gume treba da budu naduvane za vožnju po snijegu
U područjima sa više snijega na putevima zimi, postoji staro uvriježeno mišljenje kako su nedovoljno naduvane gume bolje za vožnju po snijegu jer gume tada ostvaruju veći kontakt s podlogom.
Iako to tehnički nije netačno (ponekad je korisno za lakše izvlačenje iz dubokog pijeska), zapravo nikada nije sigurno namjerno voziti s niskim pritiskom u gumama, pa tako niti po snijegu i niskim temperaturama.
Vožnja s nedovoljno naduvanim gumama zimi sa snježnim padavinama višestruko povećava vjerovatnoću sudara koji je povezan s gumama, pokazala je studija američke Nacionalne uprave za bezbjednost u saobraćaja na putevima. Dakle, samo pravilno naduvane gume bolje voze kroz snijeg, štede gorivo i ne manje važno - traju duže.
Automobilske gume većine modela automobila obično duvamo od 2 do 2,4 bara, a preporučenu brojku za vaš automobil, koja je obično istaknuta na naljepnici negdje na automobilu (obično na limu unutrašnje strane, ili okviru vrata), valja primjenjivati tokom cijele godine jer ne postoje različiti brojevi za ljeto ili zimu.
Međutim, spoljna temperatura ipak utiče na pritisak u gumama, pa ćete zato zimi kada stignu "minusi" trebati češće provjeravati i dopunjavati gume vazduhom nego u ljetnim mjesecima, a sve kako biste održali idealan pritisak koji je jedan od bitnijih faktora za bezbjednost vožnje.
Ljeti te potrebe nema jer se toplije molekule vazduha u gumi brže kreću i više se "sudaraju" jedna o drugu, podižući pritisak u gumama na traženi nivo. Kada temperatura padne, molekule vazduha usporavaju i "lijepe" međusobno što rezultira padom pritiska vazduha i potencijalno nedovoljno naduvanom gumom.
U praksi, mnogi proizvođači guma procjenjuju da gume gube 0,06 bara za svakih 10 stepeni pada spoljne temperature.
Isto tako dugotrajnije stajanje automobila na mjestu zimi obično vlasnika dočeka s djelimično izduvanim gumama.
Korisno: Ako vaš automobil ima sistem za nadzor pritiska u gumama, svjetleće upozorenje će se aktivirati padomv pritiska od najmanje 25 odsto. Ova "sitnica" je posebno korisna za praćenje pritiska u gumama po hladnom vremenu.
Ako nemate taj senzor, provjerite gume već nakon što je vaš automobil bio parkiran samo nekoliko sati (vožnja podiže temperaturu vazduha, a time i prisak vazduha u gumama) kako biste dobili što tačniju brojku gubitka u odnosu na propisanu.
Obavezno pritom provjerite preporučeni pritisak za prednje i zadnje gume, jer se obično prednje zbog mase motora ispod poklopca duvaju oko 0,2 bara više nego zadnje.
Potom brzo i čvrsto umetnite mjerač u ventil gume za tačno očitanje, a ako su vaše gume ispod preporučene brojke za vaš automobil, upotrijebite kompresor da ih naduvate dok ne dobijete željeno očitanje.
Najbolje je provjeravati gume jednom mjesečno, jer se kod slabije naduvanih guma s nižim bočnim profilom pad pritiska ne vidi uvijek "od oka" kao kod onih s višim profilom. Drugi znakovi da su vaše gume možda nedovoljno naduvane: volan podrhtava, ako je u pitanju samo jedna guma "vuče u stranu", ili je potrebno "više ceste" kod kočenja. Prevencija je uvijek bolja od "liječenja".
Izvor: jutarnji.hr
Ovo su najduži evropski tuneli
Iako je najviše dugačkih tunela smješteno u alpsku oblast Evrope, najduži tunel se nalazi u jednoj skandinavskoj zemlji.
Žena može da zatrudniti na načine koje ne možete ni da zamislite, donosimo vam 7 načina
Ginekolog Meri Džejn Minkin otkrila je da postoje i pomalo bizarni, ali i vrlo stvarni načini začeća s kojima su se lekari susretali u svojoj praksi.
Znate li kako ispravno koristiti toalet papir? Greške koje često radimo su mogući rizici za zdravlje
Vaša tehnika brisanja nakon korištenja WC-a možda nije onakva kako ste mislili. Prema nekim doktorima, radite to pogrešno cijeli svoj život, a te pogreške mogu ugroziti vaše zdravlje.
Za tjedan dana WhatsApp će prestati raditi na ovim telefonima, provjerite je li vaš među njima
Radi se ponajprije o starim verzijama pametnih telefona, starijima od 10 godina, koji su, budimo realni, već odavno trebali prestati raditi.
Danas je Petak 13. Odakle potiče vjerovanje vezano za ovaj datum? Ima li još ‘nesretnih‘ datuma?
Petak 13 je često povezan s raznim mitovima i vjerovanjima koja su se vremenom razvila. Jedno od tih vjerovanja jeste da se na ovaj dan povećava vjerovatnoća da će se dogoditi nesreće, loše sreće i katastrofe.
MOZAK JE MOGUĆE P0DMLADITI
Poznati Neurolog otkriva METODU koja provjereno radi!
Što znače isti brojevi na satu? (24 tumačenja)
Često pogledamo na sat, a prikažu nam se isti brojevi na satu. Vjerojatno ste se već puno puta zapitali što to znači.
Koji WC papir se isplati kupiti? Vagali smo ih i mjerili i pronašli dužinskog kralja
Dužinski kralj je DM-ov Sanft&Sicher toaletni papir, a nisu svi ni jednake gramaže.
Šokantna ispovest radnika marketa: Jezivo je šta radimo
Važno je voditi računa o rokovima trajanja kada kupujete prehrambene artikle poput mesa, mlijeka, tjestenine, salame i keksa.