Zagađuju dom i prijetnja su po zdravlje cijele porodice

10 stvari koje treba što prije baciti!

Da li ste znali da nepravilno održavanje ili neispravni proizvodi za domaćinstvo mogu da rezultiraju neplodnošću, rakom, emfizemom, oštećenjem tkiva bubrega i oštećenjima ploda pri rođenju? Na ovo upozorava američka Agencija za toksične materije i registar bolesti.

Vjerovatno niste ni svjesni svih nepoznatih opasnosti koje vrebaju u vašem domu. Na žalost, nad većinom nemate kontrolu - uz nekoliko izuzetaka, koje odmah treba da izbacite iz kuće:

1. Sredstva za čišćenje rerne

Problem sa sredstvima za čišćenje rerne je natrijum hidroksid koji se nalazi i u sredstvima za otpušavanje odvoda. Ova hemikalija je vrlo korozivna i može da uzrokuje crvenilo i opekotine ukoliko dođe u dodir s kožom, a otrovan je ako se proguta. Umjesto toga, odaberite sodu bikarbonu. Odvod možete da očistite tako što ćete u njega sipate sodu bikarbonu i šoljicu sirćeta. Kad nestanu mjehurići (otprilike nakon 30 minuta) pustite vruću vodu da teče u odvod.

2. Osvježivači vazduha

Osvježivači vazduha sadrže ftalate - agresivne hemikalije koje mogu da dovedu do hormonalne neravnoteže i reproduktivnih problema. Nuspojave za muškarce uključuju niži nivo testosterona, smanjen broj spermarozoida i slabiji kvalitet sperme. Izlaganje ftalatima tokom razvoja također može da uzrokuje malformacije muškog reproduktivnog trakta i rak testisa. Mnogi proizvođači na osvježivačima vazduha čak i ne navode ftalate kao sastojak.

3. Mirisne svijeće

Možda dobro mirišu, ali ono što udišete moglo bi stvarno da vam naškodi. Benzenske hemikalije mogu da iritiraju kožu i uzrokuju probleme s disanjem. Reproduktivni problemi i oštećenje mozga i srednjeg nervnog sistema također su navedeni kao moguće nuspojave. Dok gore, svijeće oslobađaju kancerogenu materiju toluen. Radije koristite esencijalna ulja ili svijeće na bazi soje.

4. Neprijanjajuće posuđe

Premda je vrlo primamljivo i jednostavno za korištenje, ovo posuđe može da bude štetno. Naime, u njegovoj proizvodnji koriste se hemikalije koje mogu da budu štetne za jetru, štitnu žljezdu i imuni sistem generalno. Problem je perfluoroktanska kiselina (PFOA) koja je pri testiranju na životinjama ukazala na potencijalne razvojne, reproduktivne i sistemske efekte. Radije se odlučite za posuđe od nehrđajućeg čelika, stakla, keramike ili željeza.

5. Istrošeni filteri vazduha

Neadekvatno održavan sistem klimatizacije potencijalna je opasnost u domu. HAVC komponente, poput rashladnih spirala i sistema ovlaživanja mogu da budu izvori zagađenja koji imaju štetan efekat na zdravlje. Istraživanja također upućuju na to da vanjske jedinice za ventilaciju poslovnih zgrada na visinama nižim od 18. sprata mogu biti povezane sa znatnim povećanjem brojnih simptoma poput pogoršavanja problema povezanih za alergije i astmu.

6. Antibakterijski sapuni

"Antibakterijski" zvuči kao dobar proizvod, a u stvarnosti on sadrži triklosan - hemijsko jedinjenje baktericidnog djelovanja koji uzrokuje probleme sa zdravljem. Istraživanja na životinjama pokazala su da triklosan u organizmu uzrokuje nepravilnosti u regulaciji hormona. Drugo istraživanje pokazalo je da triklosan vjerovatno doprinosi stvaranju otpornosti bakterija na anitbiotike. Radije operite ruke vodom i običnim sapunom ili upotrijebite prirodni sapun za ruke i za pranje posuđa koji ne sadrže triklosan, hlor i fosfate.

7. Proizvodi od oblikovanog drveta

Akutni i hronični efekti formaldehida iz pojedinih proizvoda od drveta na zdravlje variraju u zavisnosti od pojedinca. Uobičajeni simptomi akutne izloženosti formaldehidu manifestuju se kao iritacija grla, nosa, očiju i kože. Ova iritacija gornjih disajnih puteva može da pogorša simptome astme. Hronična izloženost također može da dovede do hroničnog bronhitisa i opstruktivne bolesti pluća.

8. Plastične kutije za hranu

Možda ste čuli za toksični bisfenol-A (BPA) koji se nalazi u plastici. Istraživanja su pokazala da ovo hemijsko jedinjenje narušava normalnu endokrinu funkciju, a može da ima i negativan efekat na mozak. BPA se također miješa s hormonima čak i pri niskim dozama, stoga nemojte da rizikujete već se prebacite na staklene posude ili nehrđajući čelik.

9. Sredstva za poliranje namještaja

Ova sredstva su zapaljiva i sadrže hemikalije kao što su fenol i nitrobenzen. Nitrobenzen može da ima mnoge štetne efekte na zdravlje kao što su methemoglobinemija - hematološki poremećaj kod kojeg je hemoglobin u oksidovanom obliku i ne može da veže kiseonik, glavobolja, razdražljivost, vrtoglavica, slabost i pospanost. Izlaganje kože visokim nivoima dovodi do oštećenja jetre.

10. Višenamjenska sredstva za čišćenje

Višenamjenska sredstva za čišćenje sadrže 2-butoksietanol, sastojak koji ovim sredstvima daje njihov poseban miris. Mnogi proizvođači ne navode te štetne hemikalije na naljepnici jer nisu zakonski obvezni. Nuspojave uključuju probleme s disanjem, nizak krvni pritisak, snižene nivoe hemoglobina i metaboličku acidozu (visok nivo kiseline u tijelu).

Izvor: Kuris.rs

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće