Upala prostate simptomi i lečenje

Skoro svaki muškarac bar jednom u životu sazna šta je to akutni prostatitis.

On nije nimalo ugodan i ume biti veoma neprijatan. Takođe savremena medicina nam ukazuje da se sve više javlja upala prostate kod mladih muškaraca, dok je samo koju deceniju ranije bolest dijagnostikovana uglavnom kod starije populacije.

Uz brojne medikamente koji su danas na tržištu, kao vrlo efikasan prirodni lek za prostatu pokazala se mala mlečika. Tu su i nezaobilazne semenke od bundeve.

Kako prepoznati prve simptome i znakove ovog oboljenja i kako da se problemi sa prostatom spreče na vreme, saznajte u nastavku…

Savršen prirodni lek za prostatu – semenke bundeve i med

UPALA PROSTATE UZROCI

Ova muška polna žlezda je veličine ploda kestena, čija je glavna funkcija lučenje semene tečnosti. Na početku ćemo dati odgovor gde se nalazi prostata? Smeštena je odmah ispod mokraćne bešike, a nešto ispred završnog dela rektuma (debelog creva), i obavija uretru (mokraćnu cev) koja sprovodi sav urin iz bešike. Upala prostate česta je bolest koja bar jednom u toku životu pogađa deset do petnaest odsto zrelih muškaraca. Najčešće se javlja u periodu od dvadesete do pedesete godine života.

Akutni prostatitis može biti izuzetno neugodan i uporan, stoga i zahteva doslednost u terapiji i dugotrajno lečenje. Pritom neretko poprima i dosta teži hronični oblik, koji može u krajnjem slučaju kao posledicu uzrokovati i neplodnost kod muškaraca (muški sterilitet).

Prostata je veoma osetljiva na spoljne nadražaje poput promene toplo-hladno i dugotrajnog sedenja. Čim temperatura padne oko nule, onima koji pate od ovih tegoba preti opasnost od pojave neprijatnih simptoma koji prate upalu. Ipak, urogenitalne infekcije izazvane hlamidijom, mikoplazmom i ureaplazmom neki su od najčešćih uzročnika zapaljenja prostate.

Kod mladih muškaraca, u tridesetim i četrdesetim godinama, čak 80 odsto infekcija tj. prostatitisa izazvano je upravo sa ovim mikroorganizmima. On u organizam najčešće dospevaju putem seksualnog odnosa. U dosta ređe uzroke spadaju giht (poremećaj metabolizma mokraćne kiseline), sitni kamenci u prostati, suženja mokraćne cevi, različiti tumori, kao i benigne hiperplazije prostate, intolerancija i alergija na određenu hranu, gljivične i virusne infekcije.

SIMPTOMI UPALE PROSTATE 

U slučaju akutne upale prostate javljaju se jaki i snažni bolovi, blago povišena temperatura praćena drhtavicom, generalno slabije zdravstveno stanje i nelagodni bolovi u području polnog organa, koji se dodatno šire prema leđima. Pored toga javlja se prilično čest nagon za mokrenjem, kao i učestali bolovi i pečenje za vreme mokrenja. Bolovi su prisutni i tokom ejakuliranja, usled čega se oboleli ređe odlučuje na masturbaciju i seksualne odnose. Ukoliko se infekcija više puta ponavlja, upala prostate može postati hronična.

Bolovi su u ovom slučaju znatno manjeg i slabijeg intenziteta, ali dolazi do pojave vodenog iscetka iz penisa, prerane ejakulacije koja je pri tom i dosta bolna , a ponekad se ume pojaviti i krv u ejakulatu. Hronična upala prostate može dovesti čak i do steriliteta.

Takođe, zapaljenje prostate može biti uzrokovano i nakon određenih stanja ili medicinskih zahvata koji dodatno povećavaju rizike za nastanak ove bolesti, npr. postavljanje katetera ili instrumenta u samu mokraćnu cev, različite abnormalnosti ili infekcije u mokraćnom sistemu, otežano ili učestalo mokrenje, svakodnevni stres, smanjena izloženost i boravak na suncu, seksualne aktivnosti koje su potpuno van kontrole, učestala masturbacija, povrede samog mokraćnog sistema, prekomerno konzumiranje štetnih alkoholnih pića, veće zadržavanje urina i dugotrajno uzdržavanje od mokrenja.

UPALA PROSTATE LEČENJE PROSTATITISA

Akutni prostatitis zahteva više mirovanja, ciljanu simptomatsku terapiju čiji je osnovni zadatak snižavanje temperature i ublažavanje postojećih bolova i tegoba, te uvođenje antibiotske terapije prema unapred utvrđenom antibiogramu.

Lečenje prostatitisa traje oko mesec dana i uvek se sprovodi do samog kraja, čak i ako se simptomi upale prostate u međuvremenu povuku i nestanu u potpunosti, kako ne bi došlo do nastanka težeg i komplikovanijeg oblika oboljenja tj. ako se razvije hronična upala prostate. Lečenje ovog oblika bolesti predstavlja problem zbog toga što antibiotici tada teško prodiru u hronično zapaljeno tkivo prostate.

Pre svega, treba identifikovati uzročnike ovog zapaljenja, što takode može predstavljati problem s obzirom na to da oni mogu biti „veoma vešto sakriveni“ duboko u tkivu same prostate. Ustanovljeno je da ponekad ni pregled mokraće ne pomaže puno. Upala prostate nalaz urinokulture: ukoliko je urinokultura negativna to ne znači nužno i odsustvo ove infekcije, pa se zato moraju preduzeti druge specifične dijagnostičke metode i brojne laboratorijske analize.

NAJBOLJA HRANA ZA PROSTATU 

Bundevine semenke su poznate kao proveren i najbolji prirodni lek za prostatu, a za ovaj efekat zadužen je cink kojim ove semenke obiluju u velikoj količini. Osim toga, ovaj dragocen mineral se nalazi i u ostrigama, semenkama suncokreta, ovsu, orasima, jajima, pivskom kvascu, brojnim mahunarkama, ćurećem i crvenom mesu, kozjem mleku. Selen je još jedan mineral koji doprinosi zdravlju prostate, a njegov najbolji izvor jeste brazilski orah. Ako se uzima u obliku suplementa, preporučuje se do 100 miligrama dnevno.

Saznajte gde još možete pronaći selen u hrani? Vitamini A, E ,kao i i lecitin takode su preporučljivi ukoliko želite da sačuvate zdravIje prostate. Omega-3 zdrave masnoće iz ribljeg ili lanenog ulja pomažu kod učestalih akutnih upala prostate i  deluju na poboljšanju celokupnog imuniteta.

Kvercetin (100 miligrama dnevno) ima protivupalno i odlično antioksidativno dejstvo i uspešno ublažava simptome kod hroničnog prostatitisa. Dobri izvori kvercetina jesu sveže voće i raznobojno povrće, posebno citrusi, jabuke, grožđe,zatim luk,peršun, biljni čajevi, domaće crveno vino, maslinovo ulje, razne zdrave crvene bobice.

UPALA PROSTATE ČAJ OD MALE MLEČIKE 

Čaj za prostatu od male mlečike se pokazao kao odličan prirodni lek za sve bolesti uključujući i hronični prostatitis i rak prostate. Čaj od ove lekovite biljke može da pomogne u otklanjanju simptoma svih oboljenja ove žlezde, a priprema se tako što se jedna čajna kašičica biljke prelije šoljom proključale vode, poklopi i ostavi da odstoji dvadesetak minuta.

Čaj za prostatu se pije dva puta dnevno – ujutru na prazan stomak i uveče pola sata pre večere. Osim ove lekovite biljke poželjno je jesti i paradajz koji se pokazao kao odličan narodni lek za prostatu i mokraćne kanale. Ovo voće sadrži visok procenat likopena, antioksidansa koji paradajz čini crvenim, pomaže u održavanju zdravlja prostate i smanjuje potrebu za čestim odlaskom u toalet. Kada je upala prostate u pitanju najbolji efekat se postiže konzumiranjem svežeg paradajza.

Polen i prostata

U slučaju infekcije prostate francuski stručnjaci preporučuju upotrebu lekovitog polena i to na sledeči način: prvih 10 dana treba početi sa dozama od 20 grama polena dnevno. Zatim se polenska terapija nastavlja do 30 dana sa po 10 grama. Nakon toga sledi pauza od dve nedelje, kada je potrebno koristiti domaći med, gram na kilogram telesne težine, u tri dnevne doze, najmanje 30 minuta pre svakog glavnog jela.

Posle pauze od 14 dana nastavlja se polenska terapija , sve do povlačenja i do potpunog nestanka simptoma prostatitisa. Pored ove može se koristiti i jako dobra kombinacija polena i meda u odnosu 1:1 – tri puta dnevno uzima se po jedna velika supena kašika, u čaši mlake vode, uz koju se dodaje 20 kapi 20 procentnog ekstrakta propolisa.

NAJBOLJI ČAJEVI ZA PROSTATU RECEPTI 

Za akutni prostatitis daćemo vam nekoliko odličnih recepata i predloga:

Pomešati 20 g pupoljaka topole, 10 g korena omana, 10 g podzemnog stabla pirevine, 5 grama korena koprive i 10 g semena ovsa, pa 3 supene kašike mešavine preliti sa 5 decilitara vode
i kuvati lagano oko 5 minuta na blagoj temperaturi. Skloniti sa šporeta, poklopiti i ostaviti da odstoji četiri sata. Uzimati po pola čaše tri puta dnevno 30 minuta pre glavnih jela, a kura
treba da se sprovodi mesec i po do dva.

Svedoci smo da je akutna upala prostate kod mladih muškaraca sve češća, a uzroci su brojni. Kao odlična preventiva pokazala se i ova čajna mešavina…

Pomešati po 100 grama korena pirevine i lista oraha i 75 grama cveta nevena, pa dve pune supene kašike mešavine sipati u termos i preliti sa četiri decilitra proključale vode i ostaviti da odstoji preko cele noći. Ujutru lagano procediti i piti u turama po  1 decilitar lekovitog čaja, četiri puta dnevno tridesetak minuta pre obroka .

Čaj za prostatu (kod akutne upale)

Dve velike supene kašike sitno iseckanog nadzemnog dela troskota i jedna velika supena kašika sitno iseckanog lista i cveta stolisnika, kukuruzne svile, lista peršuna i trešnjinih peteljki, preliva sa litar i po provrele vode. Ostaviti sa strane da odstoji poklopljeno barem dva sata, a zatim čaj lagano procedite, zasladite kvalitetnim medom i uzimajte više puta tokom dana. U čaj se može dodati i pola kašičice polenovog praha, koji je dokazano delotvoran kod svih upala prostate…

NAJBOLJI PRIRODNI LEK ZA PROSTATU

Kao što smo već i napomenuli semenke od bundeve u kombinaciji sa domaćim medom smatraju se za jedan od najbojih lekova kod oboljenja kakvo je i akutna upala prostate.

Recept je jednostavan i možete ga pripremiti na ovaj način:

Sameljite pola kilograma oljuštenih, sirovih semenki bundeve i pomešajte sa punom šoljom domaćeg meda. Od ove smese napravite fine kuglice prečnika od jedan do jedan i po cm. Uzimajte svakodnevno po jednu zdravu kuglicu svako jutro pre doručka, dok ne utrošite sve kuglice, kada možete napraviti i novu turu..

Kod upala prostate provereno pomaže još jedan izuzetan moćni melem

Evo kako se on pravi:

Iseckati 100 grama svežeg korena od celera, pa pomešati sa 20 grama oljuštenih semenki od bundeve, dodati sveže isceđen sok od jednog limuna srednje veličine i malenu kašičicu maslinovog ulja. Sada sve trebate dobro izmešati i konzumirajte po jednu veliku supenu kašiku lekovite smese naveče, neposredno pre nego što odete u krevet.

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće